Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7997292 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tamtam
Oslo

Član broj: 313421
Poruke: 15
*.211.95.6.getinternet.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2013. u 18:03 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
puztrchi:
zanima me da li se moze dobiti spajanje porodice sa nevencanim suprugom...imamo zajednicko dete i nismo vencani pa me zanima da li neko zna nesto o tome..ja imam hrvatski pasos,a on srpski...u srbiji smo prijavljeni na istoj adresi ,ali ja planiram da idem sa hrvatskim pasosem gde mi je naravno druga adresa...da li bi se morali vencati pre odlaska da ne bi imali komplikacije oko spajanja porodice?


Oni imaju zvanican status "samboer" sto mi nemamo.Mislim na nevencane partnere ali na papiru dokaz da su nevencani partneri.Mislim da mi nemamo ustanovu koja izdaje takav papar.
Sto bi oni rekli u tom slucaju umesto vencanog lista moras da predas ovo:
Ugifteattest eller tilsvarende bekreftelse på sivilstatus fra relevant offentlig myndighet (ikke eldre
enn 6 mnd)

Mislim da mi to nemamo kod nas da ti ustanova zvanicna izdaje takav papir da zivite zajedno ali da ste nevencani partneri na tom nekom zvanicnom nivou.Mozda gresim,mozda imamo takvu instituciju,ali ja nisam upoznata sa tim.
Dakle,ukoliko si u mogucnosti da nabavis takav papir,od zvanicne institucije i ne stariji od 6 meseci,onda imas uslov za predaju papira.Tako pise na UDI-u.

Ukoliko nemate decu ili ih cekate,morate da dokazete da ste ziveli zajedno minimum dve godine,tako sto cete pokazati neki ugovor o stanu ili nesto tome slicno:
Dokumentasjon som viser at dere har bodd sammen de siste to årene, f.eks husleiekontrakt,
kjøpekontrakt eller bostedsattest.

Dakle,sve sta ti tacno treba imas na ovoj listi:
http://www.udi.no/Global/UPLOA..._listeA_samboer_%c2%a741_2.pdf

Dakle,ti imas samboera i kod tebe je ovaj slucaj...pa sada sta je moguce nabaviti od papira vidi.Mislim da je problematika kod tog statusa samboer zvanicno.Kod nas ljudi samo pocnu da zive zajedno i to je to.Ovde se to ozvanici.Izmedju ostalog postoji i ta mogucnost.
Proveri imamo li mi takvu instituciju koja izdaje to.

Ovaj ugiftattest je potvrda o bracnom stanju koju uzimas kod maticara za 1050 din. Da bi nju dobio moras imati potvrdu o nastanjenu koju vadis u policiji (650din), potvrdu o drzavljanstvu i izvod iz maticne knjige koje ne moras platiti ako kazes da ti treba za posao sto je meni proslo. Mi smo za potvrdu o zajednickom zivotu (dokumentasjon som viser at dere har bodd sammen...) prilozili ugovor za stan iz 2011 i ugovor za sadasnji stan u Oslu, gde pise da cemo narednih godinu dana ziveti ovde (sto nije obavezno, niko ne trazi, ali je nama bilo sigurnije)

[Ovu poruku je menjao tamtam dana 03.11.2013. u 19:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2013. u 19:27 - pre 128 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
Kad vec spominjete kupovinu u Svedskoj i koliko treba kupiti da bi se isplatilo, evo jedne danasnje vesti. Po mom skromnom misljenju, ovo je slucaj za psihoanaliticki orijentisanog psihologa :)
http://www.aftenbladet.no/nyhe...ere-drikkeyoghurt-3286335.html
To sto Norvezani kao stede, mislim da nema veze toliko sa stednjom, koliko sa sebicnoscu. Mi smo vaspitavani da delimo i imamo granicu kada je dosta, a oni su grabezljivi. Obratite paznju na kolicinu hrane koju stavljaju u tanjir, kada ste negde gde je svedski sto, posebno ako je besplatno, npr. rucak u okviru kursa koji firma placa ili julebord.

Sad iskreno da ti kažem Poljaci su mnogo halaviji od Norvežana, ovi drugi uzmu pa se najedu, sipaju koliko će pojesti. Ovi prvi iznose iz restorana i nose u sobe. Ne branim ja Norvežane ima ih ovakvih i onakvih kao i nas što ima svakakvih.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 11:56 - pre 128 meseci
Citat:
mihaleks:
Ako nekome treba, skenirah, Ny i Norge Norvesko-Srpski recnik koji prati istoimenu knjigu:
http://dfiles.eu/files/la9c72io3




@mihaleks. Det er ganske bra. Mange takk.

Za koje izdanje je recnik? Moze neki link do knjige?

 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109.94.122.30



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 13:09 - pre 128 meseci
http://www.mediafire.com/?dc2aibbypdahz#9qx1x44z4euew
direktan link,inace imas kod Nesh-CO
sve u kompletu,pogledas ispod njegovog posta//
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 18:28 - pre 128 meseci
Dobila autorizaciju!!!!

Fini neki ljudi ovi Norvežani. 10. septembra primili a poslali 28.oktobra.Meni stiglo danas (7 dana putovalo)

Dobila sam 240 poena. Za Višu 120 za Faks 120. Bez obzira što sam samo otvorila vrata raja i čeka me još bitaka, ja sam presrećna.Odavno nisam u Srbiji dobila nešto ohrabrujuće....

 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.218.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 18:51 - pre 128 meseci
Ljudi, ko je od vas predavao poslednji za radnu dozvolu. Imamo problem. Posto tek jurimo stan...znaci ne mozemo da popunimo ono polje sa adresom u No. prilikom popunjavanja sheme za zakazivanje termina za predaju dokumenata u policiju (pokusavamo da zakazemo iz Beograda). Kako ste vi to resili? Da li smo u ovom slucaju prinudjeni da navedemo adresu npr. prjatelja koji su voljni da nam izadju u susret? Moze li ta adresa da bude u bilo kom gradu u Norveskoj (iako se aplicira za posao u Oslu) ili adresa mora da je u Oslu?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 19:03 - pre 128 meseci
Citat:
blok63:
Dobila autorizaciju!!!!

Fini neki ljudi ovi Norvežani. 10. septembra primili a poslali 28.oktobra.Meni stiglo danas (7 dana putovalo)

Dobila sam 240 poena. Za Višu 120 za Faks 120. Bez obzira što sam samo otvorila vrata raja i čeka me još bitaka, ja sam presrećna.Odavno nisam u Srbiji dobila nešto ohrabrujuće....



Taj osecaj papira od Norveske kada si u Srbiji je jaci od svakog razuma.I lep je jako.Blok63,cestitam ti od srca...sada u dalji proces.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 19:07 - pre 128 meseci
Citat:
Jelena G.:
Ljudi, ko je od vas predavao poslednji za radnu dozvolu. Imamo problem. Posto tek jurimo stan...znaci ne mozemo da popunimo ono polje sa adresom u No. prilikom popunjavanja sheme za zakazivanje termina za predaju dokumenata u policiju (pokusavamo da zakazemo iz Beograda). Kako ste vi to resili? Da li smo u ovom slucaju prinudjeni da navedemo adresu npr. prjatelja koji su voljni da nam izadju u susret? Moze li ta adresa da bude u bilo kom gradu u Norveskoj (iako se aplicira za posao u Oslu) ili adresa mora da je u Oslu?


A da zamoli poslodavca da stavi adresu sa posla?
Trebalo bi da hoce da izadje u susret...sto naravno nije pravilo da ce tako i biti.Ali ako vec nemate nikoga da vam pozajmi adresu to jeste resenje...
Probajte,neka pita :)
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 19:29 - pre 128 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
Kad vec spominjete kupovinu u Svedskoj i koliko treba kupiti da bi se isplatilo, evo jedne danasnje vesti. Po mom skromnom misljenju, ovo je slucaj za psihoanaliticki orijentisanog psihologa :)
http://www.aftenbladet.no/nyhe...ere-drikkeyoghurt-3286335.html
To sto Norvezani kao stede, mislim da nema veze toliko sa stednjom, koliko sa sebicnoscu. Mi smo vaspitavani da delimo i imamo granicu kada je dosta, a oni su grabezljivi. Obratite paznju na kolicinu hrane koju stavljaju u tanjir, kada ste negde gde je svedski sto, posebno ako je besplatno, npr. rucak u okviru kursa koji firma placa ili julebord.


Kako sam srećna što ima nekog još koji strasno voli psihologiju i analiziranje :) Ja sam orjentisana ka dubinskoj psihologiji (Heinz Kohut).

Ovaj iz članka nije Norvežanin, već piše da je poreklom iz Londona.

Najveće štediše po statistici su Austrijanci, najviše love imaju po bankama. Ko je bio u Beču, primetiće da su ljudi na ulici i u metrou odeveni skroz staromodno, tipa odeća iz '80-ih, a prodavnicama pazare samo stranci. A ko je učio nemački, ne postoji lekcija gde se ne pominje "das ist (ziemlich) teuer". Po meni najveći stiskavci su Nemci. Nije ni čudo što su mnogi neženje, kako da se ožene kad su toliko stiskavi!!! Hehe.

Inače ja mislim da smo mi ovde grabežljivi , neki, da ne generaliziram, i ono najgore - sujetni kad neko uspe, kad neko ima. "Slovenska sujeta", sujeta ruska reč. Ovi sa Severa su prosto mali narcisi, analnog karaktera (te cicije, postoji tačno formulisan termin u rečniku psihologije), jako ponosni na svoje "produkte", narcisistički doživljaj sveta. A iznutra, nezrela deca, iako su prešli 50-tu. (gruba skica)



 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.151.200.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 19:33 - pre 128 meseci
Citat:
blok63:
Dobila autorizaciju!!!!

Fini neki ljudi ovi Norvežani. 10. septembra primili a poslali 28.oktobra.Meni stiglo danas (7 dana putovalo)

Dobila sam 240 poena. Za Višu 120 za Faks 120. Bez obzira što sam samo otvorila vrata raja i čeka me još bitaka, ja sam presrećna.Odavno nisam u Srbiji dobila nešto ohrabrujuće....


čestitam dobrodošla što pre

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 19:43 - pre 128 meseci
Lepo je znati u za razvod, čovek mora na sve da računa. Samo sam realna i nisam baš romantična. Ne više, tačnije.
Ne brini Bobane, neću ja nikad imati kraj sebe ćurana Tj. on ne bi mogao kraj mene, hehee... možda on zatraži razvod, jednačim ja sebe sa situacijom, da ne ispadne da probagiram feminizam.

Blok, lepa vest Vidimo se tamo



 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.151.200.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 20:04 - pre 128 meseci
Ljudi skuvao sam danas odličan goveđi gulaš za ovo moje društvo sa posla, verovali ili ne sve se pojelo nego se setih kako je neko napisao da se od Nor luka ne plače ili ja nisam kupio Nor luk ili se on opasno z..... al ja sam se sit isplakao

Gasterbajter
vidi srećo neki ne vole kad se to tako kaže al "krpa nađe zakrpu" eh, svi su posle prvog brodoloma odustajali od ljubavi ali dođe to sve na svoje niš se ti ne sekiraj , kako se moja žena udala čim je spustila kriterium odma se našao ćuran tako ćeš i ti prvo tugovati pa besneti i na kraju "daj šta daš " pre ili posle se svikne čovek ;-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 20:05 - pre 128 meseci
Hvala ljudi, evo norveški već sam ulazi u glavu :D
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 20:13 - pre 128 meseci
Blok63 cestitke.
boban
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 20:59 - pre 128 meseci
http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10144877
Garant je ovaj sto je bio par dana na forumu..
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 21:22 - pre 128 meseci
ja sam uvek ostavljao adresu sa posla, cak sam i kod zahteva za personalni stavio pored adrese stanovanja i adresu firme
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 21:34 - pre 128 meseci
Citat:
blok63:
Dobila autorizaciju!!!!

Fini neki ljudi ovi Norvežani. 10. septembra primili a poslali 28.oktobra.Meni stiglo danas (7 dana putovalo)

Dobila sam 240 poena. Za Višu 120 za Faks 120. Bez obzira što sam samo otvorila vrata raja i čeka me još bitaka, ja sam presrećna.Odavno nisam u Srbiji dobila nešto ohrabrujuće....





Cestitam ... pozlatila ti se i da te sto pre odvede odavde !!!


p.s. sto se tice jezika: 1. uvek ces znati vise nego sto si znala juce i 2. uvek ces misliti da neznas dovoljno ... Vazno: zapamti samo ono prvo i cepaj ... znam ljude koji su otisli da rade u Nemacku a nisu znali ni jednu rec nemackog ... i dan danas pokazuju prstom u prodavnicu (pekaru) sta zele da kupe ... znas vise nego juce i cepaj ... srecnoooooooo !!!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 21:39 - pre 128 meseci
En kvinne og to menn drept i busskapring
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 21:56 - pre 128 meseci


E ovo onaj centimetar poludeo i oteo autobus...sad citam bas sta se desilo...samo fali da je otmicar sa nasih prostora, posto su vec javili da je stranog porekla, i letimo svi iz zemlje...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2013. u 22:03 - pre 128 meseci
Citat:
mada77: E ovo ovaj centimetar poludeo i oteo autobus...sad citam bas sta se desilo...samo fali da je otmicar sa nasih prostora, posto su vec javili da je stranog porekla, i letimo svi iz zemlje...


ma nije nas, cak nije ni iz Evrope
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7997292 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.