Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983200 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 12:33 - pre 128 meseci
bio upravo u statens vegvesen u i lepo mi decko rece sve ispocetka, kao mamlaz sam se istripovao jer ovo sto je stavasbriga napisao i jeste sve ispocetka, samo sve je minimalno po zakonu

lepo ode u ponedeljak u autoskolu da vidim koliko ce mi traziti za sve ispocetka majku mu

ovih 17 000 je ok samo da nije 24 ili 32 000 ovde


mada ova instruktorka je kul tip i umrla mi je od smejanja kada sam rekao da sam vozio od beograda do stavangera ali da moram da polazem ponovo testove i voznju

tuga
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 12:34 - pre 128 meseci
Citat:
001:
Bas cudno za engleski,bas nisi imao srece :) .Sve je to nekad bilo bolje za vozacki ja sam 1999 godine moju hrvatsku vozacku samo prebacio na Norvesku tj.polagao samo voznju kostalo me koliko se secam 2800kr,tako je bilo i za srpske vozacke,samo voznja bez testova i za.jebancije.Da,ti mozes traziti i prevodioca da ti bude na polaganju teorije ako ti je lakse polagati na srpskom.


nije problem vise norveski posle onog silnog ucenja mesecima nekim danima i po 14 sati dovolnjo znam da se objasnim sa njima ali nekako je osecam sigurnije kada mogu da se sluzim i engleski

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 12:38 - pre 128 meseci
Citat:
001:
Bas cudno za engleski,bas nisi imao srece :) .Sve je to nekad bilo bolje za vozacki ja sam 1999 godine moju hrvatsku vozacku samo prebacio na Norvesku tj.polagao samo voznju kostalo me koliko se secam 2800kr,tako je bilo i za srpske vozacke,samo voznja bez testova i za.jebancije.Da,ti mozes traziti i prevodioca da ti bude na polaganju teorije ako ti je lakse polagati na srpskom.


'99 je bas mnogo doslo iz hrvatske preko azila u norge, znam nekoliko porodica, mada je mnogo njih dobilo negativ neki su uspeli da izvuku i pozitiv

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 12:39 - pre 128 meseci
znaci ovde godine mi finmark pengice odose na vozacku :D
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 12:40 - pre 128 meseci
Da bice dobro ako je samo 17 000.Norvezani sve vise idu u balticke zemlje i Poljsku da polazu vozacki kosta ih vozacka recimo u Estoniji 3000kr.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 12:49 - pre 128 meseci
Citat:
001: Da bice dobro ako je samo 17 000.Norvezani sve vise idu u balticke zemlje i Poljsku da polazu vozacki kosta ih vozacka recimo u Estoniji 3000kr.


jbg oni mogu :( mi sa nasim pasosem mozemo samo biti sretni ako nam dozvole da polazemo i u norveskoj
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 12:50 - pre 128 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
001:
Bas cudno za engleski,bas nisi imao srece :) .Sve je to nekad bilo bolje za vozacki ja sam 1999 godine moju hrvatsku vozacku samo prebacio na Norvesku tj.polagao samo voznju kostalo me koliko se secam 2800kr,tako je bilo i za srpske vozacke,samo voznja bez testova i za.jebancije.Da,ti mozes traziti i prevodioca da ti bude na polaganju teorije ako ti je lakse polagati na srpskom.


'99 je bas mnogo doslo iz hrvatske preko azila u norge, znam nekoliko porodica, mada je mnogo njih dobilo negativ neki su uspeli da izvuku i pozitiv

---------------------------------

Jeste poceli smo dolaziti 98 pa su 99 uveli vize za hrvatske pasose da bi prekinuli dolaske u azil,posle su vize za hrvatske pasose ukinuli u 2000-tim.Mislim da nas je doslo oko 3000 a dobilo ostanak oko 1200 mnogi su od tih odbijenih posle zatrazili politicki azil u Engleskoj,Irskoj.Neki su dobili i crkveni azil jer su posle odbijenica zatrazili zastitu crkve i usli u crkveni azil tako da su neki ziveli u crkvama sa malom decom,a bilo je i rodjenih beba u crkvenom azilu.Mnogi od odbijenih su zatrazili i emigrantske papire za Kanadu,Ameriku,Australiju.Stvarno smo se rasuli svagde po svetu...

Inace bosanci i siptari su kao i uvek mnogo bolje prosli,bosanci 98 a i siptari 99 su dobili kolektivnu zastitu tako da niko od njih nije bio dobio odbijenicu nego svi pozitiv.Bilo ih je jednih i drugih po 12 000 znaci njih oko 24 000 je dobilo pozitiv.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 13:04 - pre 128 meseci
Citat:
001: ---------------------------------

Jeste poceli smo dolaziti 98 pa su 99 uveli vize za hrvatske pasose da bi prekinuli dolaske u azil,posle su vize za hrvatske pasose ukinuli u 2000-tim.Mislim da nas je doslo oko 3000 a dobilo ostanak oko 1200 mnogi su od tih odbijenih posle zatrazili politicki azil u Engleskoj,Irskoj.Neki su dobili i crkveni azil jer su posle odbijenica zatrazili zastitu crkve i usli u crkveni azil tako da su neki ziveli u crkvama sa malom decom,a bilo je i rodjenih beba u crkvenom azilu.Mnogi od odbijenih su zatrazili i emigrantske papire za Kanadu,Ameriku,Australiju.Stvarno smo se rasuli svagde po svetu...

Inace bosanci i siptari su kao i uvek mnogo bolje prosli,bosanci 98 a i siptari 99 su dobili kolektivnu zastitu tako da niko od njih nije bio dobio odbijenicu nego svi pozitiv.Bilo ih je jednih i drugih po 12 000 znaci njih oko 24 000 je dobilo pozitiv.


pricali su mi ljudi kako su prosli po smestajima, jako je bilo nezgodno pogotovo ako je porodica imala i malo dete, neki su ziveli i po 2 godine u azil centrima. koliko znam vecina positiva je bila za mesovite porodice, uglavnom gde je muz bio srbin a zena hrvatica ili gde su recimo i muz i zena bili srbi, koliko su mi pricali neki su lagali da su ozenjeni pa su pricali udi da hrvatska brani mesovite brakove.

meni je licno bilo zao kada su mi pricali da su posle positiva kao pomoc od norveske dobili po pripor za jelo i tanjir, i to je bilo sve. ne znam da li je istina ali ne verujem da bi me lagali.

ali i tu se moze primeniti ona najcesca kritika koju norvezani koriste za azil: dodjes i pricas kako je tesko, kako nemas prava u zemlji odakle dolazis a onda kada dobije positiv odes u tu istu zemlju na godisnji odmor
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 13:16 - pre 128 meseci
Najvise su dobijali duple izbeglice znaci recimo izbegao iz Zagreba pa onda iz Knina gde je bio privremeno smesten,takodjer kao sto si rekao mesoviti brakovi,onda oni koji su bili po hrvatskim zatvorima kao ratni zarobljenici,oni koji su imali bolesnu decu od teskih bolesti tipa decija paraliza i sl.,zatim oni koji su imali velikih psihickih problema zbog rata i naravno svi oni za koje se dokazalo da bi imali problema pri povratku u hrvatsku,a cak je bilo i nekih koji su nasli posao pa ostali na radnu dozvolu onda je bilo mnogo lakse za posao.

Inace mi smo ovde bolje prolazili posle pozitiva.Komuna(opstina) nam je dala besplatno stan na koristenje,placala struju,opremila ga kompletno novim namestajem koji smo posle zadrzali cak neke stvari jos imam :),poslala na ucenje jezika platila mesecne karte za kolektivni prevoz.Onda dva puta godisnje davala pare za odecu,obucu i naravno socijalu mesecno negde oko 4000kr po osobi,svima za djabe platila popravak zuba ko je imao problema s njima,tako da sto se toga tice posle dobijanja pozitiva ja se ne mogu pozaliti mogu samo reci hvala im na tome.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 14:35 - pre 128 meseci
Dakle knjiga? Nova za polaganje? Na engleskom?
Zorane, iz cega ti ucis?

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 14:42 - pre 128 meseci
Citat:
Nesh-co: Dakle knjiga? Nova za polaganje? Na engleskom?
Zorane, iz cega ti ucis?


pa vidis da se spremam da ucim :) malo i cekam da vidim da neces ti mozda okaciti pa da skinem

COVECE JA SAMO ZBOG TEBE PLACAM MEDIAFIRE I DOWNLOAD ali stvarno

btw sta mislis da pogledao u biblioteci, mozda moze da se iznajmi

baci mi kako se zove knjiga pa mogu ja da pogledam u ponedeljak, mozda budem oimali sanse da nadjemo :D

neko je bese spominjao neku knjigu za ucenje teroije :)

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 14:43 - pre 128 meseci
Pa zar u srbiji ne možete dignut međunarodnu vozačku?
 
Odgovor na temu

VUKMILOVIC
Vladimir Milovic
Sales Representative Serbia/Montenegro
Europcar Srbija
Beograd, Srbija

Član broj: 319240
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 15:22 - pre 128 meseci
Ljudi treba mi pomoc, planiram da sa zenom i malim detetom dodjem u Norvesku to jeste zelimo da se iselimo iz Srbije. Imam prijatelja u Oslu koji ce mi omoguciti smestaj ali nije u prilici da mi pomogne i po pitanju nalazenja posla. Pa me zanima naravno ako neko moze da mi pomogne, ja sam po struci elektricar medjutim nemam veliko iskustvo u toj struci (mada sve se da nauciti) i radio bih i neke druge poslove. Imam osnovno znanje norveskog. Mozda sam malo oduzio ali konkretno pitanje koliko bi mi vremena trebalo da nadjem posao i koji je najbolji nacin da uspem u tome.
Hvala
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 16:54 - pre 128 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Nesh-co: Dakle knjiga? Nova za polaganje? Na engleskom?
Zorane, iz cega ti ucis?


pa vidis da se spremam da ucim :) malo i cekam da vidim da neces ti mozda okaciti pa da skinem

COVECE JA SAMO ZBOG TEBE PLACAM MEDIAFIRE I DOWNLOAD ali stvarno

btw sta mislis da pogledao u biblioteci, mozda moze da se iznajmi

baci mi kako se zove knjiga pa mogu ja da pogledam u ponedeljak, mozda budem oimali sanse da nadjemo :D

neko je bese spominjao neku knjigu za ucenje teroije :)

Upitnik koji ti spominjes Zoki sam ja juce popunio u statens vegvesenu i rekose mi da ce odgovor stici u roku od nekoliko dana,pismenim putem sta je potrebno za vozacku,i onda sa tim pismom najverovatnije odlazis u auto skolu i vidis kolko ce te/nas odrati.Inace,iskreno mi nije palo do pre neki dan da uplatim za vozacki,ali procitavsi post koji je napisao 001 ili mihaleks,odlucio sam da se ne zezam i zavrsim to...Ja jos nisam krenuo iz knjige da ucim,ali postoji sajt koji ja mislim da bi mogao koristiti...
http://www.prove.no/ ili pak https://teoritentamen.no/
A juce su mi rekli jos,popuni ti ovo i ako si spreman mozes pokusati sa teori prøve odmah...Neznam koja im fora i kako bi to moglo odmah,ali...

[Ovu poruku je menjao cveyoni dana 22.11.2013. u 18:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 17:12 - pre 128 meseci
Citat:
VUKMILOVIC:
Ljudi treba mi pomoc, planiram da sa zenom i malim detetom dodjem u Norvesku to jeste zelimo da se iselimo iz Srbije. Imam prijatelja u Oslu koji ce mi omoguciti smestaj ali nije u prilici da mi pomogne i po pitanju nalazenja posla. Pa me zanima naravno ako neko moze da mi pomogne, ja sam po struci elektricar medjutim nemam veliko iskustvo u toj struci (mada sve se da nauciti) i radio bih i neke druge poslove. Imam osnovno znanje norveskog. Mozda sam malo oduzio ali konkretno pitanje koliko bi mi vremena trebalo da nadjem posao i koji je najbolji nacin da uspem u tome.
Hvala


Za pocetak moras jos da savladas jezik jer mislim da su ti sanse slabe, skoro pa nikakve ukoliko jezik ne savladas na nekom pristojnom nivou. Inace, pogledaj site finn.no, tu imas razne oglase pa mozes da vidis koliko je trazena tvoja struka. S druge strane mozda najbolje da ukucas u pretragu teme par kljucnih reci pa ce ti vec izbaciti sve sto je neko pisao o tome sto tebe zanima. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 17:50 - pre 128 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
zokiruma:
Citat:
Nesh-co: Dakle knjiga? Nova za polaganje? Na engleskom?
Zorane, iz cega ti ucis?


pa vidis da se spremam da ucim malo i cekam da vidim da neces ti mozda okaciti pa da skinem

COVECE JA SAMO ZBOG TEBE PLACAM MEDIAFIRE I DOWNLOAD ali stvarno

btw sta mislis da pogledao u biblioteci, mozda moze da se iznajmi

baci mi kako se zove knjiga pa mogu ja da pogledam u ponedeljak, mozda budem oimali sanse da nadjemo

neko je bese spominjao neku knjigu za ucenje teroije

Upitnik koji ti spominjes Zoki sam ja juce popunio u statens vegvesenu i rekose mi da ce odgovor stici u roku od nekoliko dana,pismenim putem sta je potrebno za vozacku,i onda sa tim pismom najverovatnije odlazis u auto skolu i vidis kolko ce te/nas odrati.Inace,iskreno mi nije palo do pre neki dan da uplatim za vozacki,ali procitavsi post koji je napisao 001 ili mihaleks,odlucio sam da se ne zezam i zavrsim to...Ja jos nisam krenuo iz knjige da ucim,ali postoji sajt koji ja mislim da bi mogao koristiti...
http://www.prove.no/ ili pak https://teoritentamen.no/
A juce su mi rekli jos,popuni ti ovo i ako si spreman mozes pokusati sa teori prøve odmah...Neznam koja im fora i kako bi to moglo odmah,ali...

[Ovu poruku je menjao cveyoni dana 22.11.2013. u 18:25 GMT+1]


stavasbriga je odradio sve ispocetka, nisam ja to skontao kada je pisao. ja sam sve vreme kontao da on prica o dobuni ali nije u pitanju dopuna vec sve ispocetka ali minimum minimuma


ode ja druze u ponedeljak da vidim koliko kosta minimum minimuma obuka sve ispocetka, ono sto me brine je da je samo jedna skola u hammerfestu pa mogu da me oderu kao nikog, ali da ne tripujem unapred vec da sacekam ponedeljak.

nego nesk-co da li mozda imate neke norvezane prijatelje da se raspitas za tu knjigu na neglesko, mozda je nekome trebala slucajno. ja cu u ponedeljak otici do biblioteke mozda imaju a videcu mozda nadjem negde polovnu.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

VUKMILOVIC
Vladimir Milovic
Sales Representative Serbia/Montenegro
Europcar Srbija
Beograd, Srbija

Član broj: 319240
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 18:00 - pre 128 meseci
Citat:
Mrikica90:
Citat:
VUKMILOVIC:
Ljudi treba mi pomoc, planiram da sa zenom i malim detetom dodjem u Norvesku to jeste zelimo da se iselimo iz Srbije. Imam prijatelja u Oslu koji ce mi omoguciti smestaj ali nije u prilici da mi pomogne i po pitanju nalazenja posla. Pa me zanima naravno ako neko moze da mi pomogne, ja sam po struci elektricar medjutim nemam veliko iskustvo u toj struci (mada sve se da nauciti) i radio bih i neke druge poslove. Imam osnovno znanje norveskog. Mozda sam malo oduzio ali konkretno pitanje koliko bi mi vremena trebalo da nadjem posao i koji je najbolji nacin da uspem u tome.
Hvala


Za pocetak moras jos da savladas jezik jer mislim da su ti sanse slabe, skoro pa nikakve ukoliko jezik ne savladas na nekom pristojnom nivou. Inace, pogledaj site finn.no, tu imas razne oglase pa mozes da vidis koliko je trazena tvoja struka. S druge strane mozda najbolje da ukucas u pretragu teme par kljucnih reci pa ce ti vec izbaciti sve sto je neko pisao o tome sto tebe zanima. Pozdrav.






Hvala za informacije , ja sam zavrsio ceo kurs u skoli Saga ali dugo nisam koristio jezik tako da moram da se dobro podsetim :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 18:09 - pre 128 meseci
Pitao sam ja redom, videćemo da li će se javiti neko, mada čisto sumnjam.
Stavasbriga je decko uradio ispocetka ko što ćemo i ti i ja, sa razlikom što ću ja to razvući ko gladna godina, sem ako ne počnem da radim, jer sa jednom platom, skupim stanom i petočlanom porodicom i milion potrebnih sitnica nije baš jednostavno dati im za knjigu 50 evrova. Slažem se da treba platiti pamet i intelektualno vlasništvo, ali to ja uradim kad dodje vreme.
Ja sam recimo godinama igrao CoD2 i Fallout 3 na divljaka i kad se moglo ja sam ih kupio, jer je ekipa zaslužila to. Sada mi prosto gori lampica za egzistenciju i tu nema prostora za kompromis, odnosno mazanje već previše masnih pozadina.
Stavasbriga je prošao sa minimalcem jer ga je neko iz firme povezao sa ekipom i nisu ga drali, nego su realno procenili da čovek vozi, da nije neka prevara i prošo je sa nekim minimumom, a meni je teta rekla da to obično biva 20, a možda i 18, u idealnim prilikama 16.000, što mu dodje 2000 evropljana. Doduše mi je dala opasku da mi Srbi vozimo brzo itd pa kao u startu imamo problem, mada se to kao da srediti. Mislim se, ja sam star konj, mene ćeš sad u brazdu, nema od toga ništa, al aj bar da se foliramo, pa dokle stignemo "ukradenim kolima".
Dakle, siguran sam da neko ima knjigu pa pustite priču dalje (mislim na englesku verziju taze), ja ću potrošiti desetak sati da sve skeniram u boji, podesim boje/kontrast, iskropujem i sastavim, red je da se neko isprsi sa knjigom koja će mu biti vraćena.
Zoki, ne moraš da plaćaš nalog na mediafire, ide i za dž, samo moraš link po link da skidaš jbg.

 
Odgovor na temu

Globtroter
AutoCAD Crtac
Telekomunikacije

Član broj: 317944
Poruke: 18
*.adsl.eunet.rs.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 18:43 - pre 128 meseci
Zdravo drugari,
odluka je pala: na prolece idem u Norvesku. Iskoristio bih ove zimske dane da ucim jezik ovde kod nas u Srbiji, koliko postignem, a nastavio bih tamo. Ne znam ni reci - dakle apsolutni sam pocetnik. Ako ima nekog ko je prosao te neke pocetnicke faze i smatra da su knjige iz kojih je ucio dobre, rado bih "nasledio" njegove, ako mu vise ne trebaju - pogotovo ako je iz Novog Sada ili okoline.

Najbolje je da mi se javi na PP.

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 18:52 - pre 128 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
trawarijus: Koliko se kreće minimalna satnica koja je garantovana zakonom?


u drzavnim sluzbama postoji neka minimalna satnica

u privatnim firmama ne postoji minimalna satnica, licno pitao u sindikatu, mozete i proveriti cini mi se na lo.no

Demant na ovo. U gradjevini postoji minimalna satnica kao i u "industriji" ciscenja koja trenutno iznosi 156,6NOK a do marta meseca je bila 153. Ovo se svake godine koriguje na navise u dogovoru izmedju udruzenja sindikata i udruzenja poslodavaca.
Nebitno ko je vlasnik firme svi moraju ovoga da se drze. Ako se ne pridrzavaju imate osnova za tuzbu jer je garantovano zakonom. U nekim drugim profesijama isto postoji minimalac kao sto je medicinski sektor. Vecina profesija u Norveskoj nema zagarantovan minimalac.
Citat:
zokiruma:
Citat:
001:
Nisam 100% siguran ali verovatno u toj auto skoli hoce da vide sta ce statens vegvesen reci, da li moras komplet obuku da polazes ili samo neke delove posto pretpostavljam da u toj auto skoli u Hammerfestu nisu cesto vidjali srpsku vozacku pa ne znaju koja su tvoja prava.Opet kazem ovo je samo moja pretpostavka nista ne garantujem.Najbolje je da direktno odes u statens vegvesen i dobijes odgovor jer dok ovi posalju upitnik i ovi odgovore ko zna koliko vremena moze uzeti.Ovako mozda dobijes odmah odgovor na licu mesta da mozes sto brze poceti resavati vozacki.


mada prvi put mi se desilo otako sam ovde da nisam mogao da koristim engleski:

znaci sekretarica ne prica engleski, jedan instruktor ne prica engleski, druga isktruktora ne prica engleski :)

btw uzeo sam tryg osiguranje za auto, mesecno se placa oko 400 noka, koleginicin brat radi u toj osiguravajucoj kuci ovde pa ga je ona nazvala izdiktirala sve moje podatke ovo ono i dobio sam polisu na mail

Pa zar ne rece ti kako si puno napredovao sa norveskim jezikom i da su svi na poslu to primetili? Ako je tako sta ce ti onda engleski, pa dosta je i Norsk :)
Citat:
zokiruma:
bio upravo u statens vegvesen u i lepo mi decko rece sve ispocetka, kao mamlaz sam se istripovao jer ovo sto je stavasbriga napisao i jeste sve ispocetka, samo sve je minimalno po zakonu

lepo ode u ponedeljak u autoskolu da vidim koliko ce mi traziti za sve ispocetka majku mu

ovih 17 000 je ok samo da nije 24 ili 32 000 ovde :(


mada ova instruktorka je kul tip i umrla mi je od smejanja kada sam rekao da sam vozio od beograda do stavangera ali da moram da polazem ponovo testove i voznju

tuga :)

Pa i ja imam jedno 300.000km iza sebe i B, C i E kategorije i vozio po dosta zemalja pa opet moram, sta cu. Smejao bih se sam sebi. :)
Citat:
isabeau917:
Pa zar u srbiji ne možete dignut međunarodnu vozačku?

Moze ali nasa medjunarodna isto vazi ovde samo tri meseca, nekad je vazila 12 meseci i trebala je samo voznja da se odradi, sad truba.
Citat:
zokiruma:
Citat:
001: Da bice dobro ako je samo 17 000.Norvezani sve vise idu u balticke zemlje i Poljsku da polazu vozacki kosta ih vozacka recimo u Estoniji 3000kr.


jbg oni mogu :( mi sa nasim pasosem mozemo samo biti sretni ako nam dozvole da polazemo i u norveskoj

Cek, cek, cek stani m@lo???!
Oni odu preko, poloze i sta onda, sa potvrdom iz pribaltickih zemalja vade dozvolu u Norveskoj??
Ako je to tako onda verovatno svi iz EU mogu tako, ne?


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983200 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.