Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1239759 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 10:34 - pre 31 meseci
Poznata mi je ćud planine, imam kuću na planini gde je situacija ista kao na Tari a ume da bude i gora (naročito leti). Radi poređenja, nije prošao ni jedan dan letos a da nismo morali da grejemo. Ludo.
Po pitanju grejanja 150m2 sa 0.9kW, to je prosto. Prvo, to je potrošnja objekata na, recimo, +13c spoljne temperature. Kuće su zagrejane (i to grejane danima na istim temperaturama), sve je unutra toplo (zidovi, nameštaj) i sada u kuću ulazi samo ono što ona u tom času gubi. Još nešto što je plus je da ja imam jako malo gubitaka na cevima, kotlarnici, nema pregrevanja prostorija, nigde se ništa u tom času ne baca od energije uzalud. Odatle i takva potrošnja. E, da, puna cigla u mojoj kući se ponaša kao akumulator i to kakav! Na takvim spoljnim temperaturama da ugasim grejanje kod mene iste temperature soba bi ostale sigurno narednih 10 sati. Nakon leta ne mogu da isteram vrućinu iz kuće do novembra a u junu još uvek stoji januarska hladnoća.
Što se tiče kolega koji nemaju izolaciju i tvrde da ona nije važna za komforno i jeftino grejanje - o grejanju sa njima nemam šta da polemišem.
Što se tiče "nevernih Toma" i grejanja na 32c i njima je lako da provere. Uložite novac, naučite nešto i zaključićete sami.
Vezano za onu temu i večno pitanje da li je bolje gasiti grejanje ili grejati 24h, testiram uveliko i evo rezultata. Dolazim do zaključka da mi je grejanje 24h čak isplativije. Bafer mi se u toku dana isprazni ili u isto vreme ili čak kasnije u odnosu na ono kada sam smanjivao grejanje noću a preko dana podizao. Jedina razlika je u tome što sam prepodne imao više vode u baferu a sada se uplašim kad vidim da nema pola bafera. Ali, ponavljam, isprazni se ili u isto vreme ili kasnije. Plus, grejem se isto i kasno uveče, i rano ujutru, i noću ako hoću da ostanem do ranih jutarnjih časova... Za sada kod mene izgleda isplativije grejanje 24h.
Noćas baš zagudilo, i danas ništa bolje ali se to u kućama nije osetilo, jako mala razlika u potrošnji je sada u odnosu na one toplije dane. Pored toga što imam dobru izolaciju imam i dobro urađenu izolaciju. Svaka tabla stiropora ugrađena na moje kuće je prošla moju inspekciju (radio majstor), vunu na tavanima sam ja radio što govori da je tu sve udihtovano da ne može bolje. U manjoj kući, na tavanu je 30cm vune. Kod mene još uvek 10cm ali i tu dolazi minimum 30cm nadam se uskoro. Tu je kara tavan tako da je i to za sada ok. Jedini problem kod mene je to što nemam izolaciju u podovima (šta da se radi, kuća zidana 60-tih godina). Jedini pod koji ima izolaciju je kod burazera u kući, ispod je podrum pa sam plafon podruma izolovao sa 5cm stiropora. Pre toga nisi mogao da gaziš po podu, hoće noge da se zalepe od hladnoće. Menjao sam i podove u nekim sobama ali nisam mogao ništa zbog visine podova. Imam u planu da te podove opet menjam nekada kasnije (dnevna 32-3m2, hodnik 16m2 i kupatilo), ubacim izolaciju, podno i da rešim problem. Dečija, spavaća, manja kuća... ostaće na radijatorskom.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 10:45 - pre 31 meseci
Citat:
Beeth:
Što se mene tiče ja bi da naučim. Kolega pzec zna nešto što sam ja propustio izgleda pa bi da vidim to. Znanja nikad na pretek.

Po tome što si naveo da koristiš kao opremu za proizvodnju toplinske energije za grijanje, po procjeni vrijednost opreme to je 4.000,00 € ili 468.000,00 dinara.
Prosječna cijena struje u plavoj zoni je 8 dinara kWh, trošiš 22 kWh dnevno, potrošnja može biti do 50% veća od trenutne, to je 33 kWh.
Ako uzmemo prosjek od 30 kWh za 30 dana je 900 kWh, za 180 dana sezona grijanja 5400 kWh. Cijena grijanja za sezonu na električnu energiju je 43.200,00 dinara, investicija od 468.000,00 dinara se može isplatiti za 11 godina.
Ako trošiš toliko malo, pitanje je zašto kupiš 2 tone goriva plus dodatno grijanje na struju.
Oko protoka koji si naveo i temperatura vode mogu navesti da je to nemoguća kombinacija.
Mali protok podrazumijeva veliku razliku temperature vode oko 15°C, ako je razlika samo 2,5°C onda bi protok trebao biti 1500 litara da se može vršiti izmjena tople vode od 70 litara s 5 litara proizvedene tople vode za 1 minutu. Tada je računica drugačija i tvoja potrošnja je 3,75 kWh što je bliže realnoj potrošnji. Grijem 120 m2 trenutno s 4 kWh, da je moguće s manje sigurno bi iskoristio mogućnost.

Citat:
Nakon leta ne mogu da isteram vrućinu iz kuće do novembra a u junu još uvek stoji januarska hladnoća.

Toliko o izolaciji koju spominješ.
Citat:
E, da, puna cigla u mojoj kući se ponaša kao akumulator i to kakav!

Da gori vatra u sredini prostora to je moguće, topla voda koju navodiš grije našu kožu i moguće boju na zidovima u gornjem dijelu prostora.
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 11:13 - pre 31 meseci
[quote]Beeth:
Što se tiče kolega koji nemaju izolaciju i tvrde da ona nije važna za komforno i jeftino grejanje - o grejanju sa njima nemam šta da polemišem.
Što se tiče "nevernih Toma" i grejanja na 32c i njima je lako da provere. Uložite novac, naučite nešto i zaključićete sami.

Kolega je naveo da to nije 50 % nego mnogo manje.Ida svakom samo izolacija zidova nedonosi boljitak ako mnoge druge stvari nisu u redu.Grijanje sa 32 c sam naveo da moze u zemunici i termo flasi .A u tim uslovima nezelim da zivim .Bez obzira koliko ustedeo .Zive ljudi bez radijatora pa su zdravi i nekosta ih bas mnogo.

 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 11:37 - pre 31 meseci
@@@ pzec,

kWh struje u plavoj zoni je u proseku manje od 3 dinara
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 11:54 - pre 31 meseci
@pzec
Jesi li ti ozbiljan?
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 12:07 - pre 31 meseci
Citat:
ZoranObradovic:
@@@ pzec,

kWh struje u plavoj zoni je u proseku manje od 3 dinara


Hvala, https://www.servisinfo.com/cena-struje
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 12:09 - pre 31 meseci
Citat:
Beeth:
@pzec
Jesi li ti ozbiljan?


U kojem dijelu priče, navedi što je misliš da nije ispravno, možemo raspravljati, tražio si komentar, moguće da nisam u pravu.
 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 12:35 - pre 31 meseci
Citat:
pzec:
Citat:
ZoranObradovic:
@@@ pzec,

kWh struje u plavoj zoni je u proseku manje od 3 dinara


Hvala, https://www.servisinfo.com/cena-struje


Znam ja to.
Pogledaj cene jeftine struje (pošto se baferi, naravno, greju noću) pa na to dodaj 20 % PDV i 7 % akcizu i dobijaš cenu kWh.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 12:48 - pre 31 meseci
To je u redu kod tebe, imaš veću količinu vode koju možeš grijati za vrijeme jeftinije tarife.
Kod njega je 500 litara vode, to grije nekoliko puta dnevno, tako sam uzeo prosječnu cijenu za jednu tarifu, ako je cijena struje 3 dinara, ne vidim ekonomsku računicu kupovanja bilo kakvog uređaja osim kotla na struju i spremnika topline. Kod mene je jeftinija tarifa za 1 kWh energije 9,40 dinara, to traje samo 10 sati i nije moguće povući toliko kWh koliko treba za jedan dan, može se ali treba platiti dodatnu snagu. Mogu koristiti do 7,4 kW to je dovoljno za druge potrebe.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 12:54 - pre 31 meseci
Ceo post, ništa nije u redu što si napisao. U računici ti uvek fale najprostiji, najpoznatiji i podaci koji su konstante.
- Ne koristim opremu vrednosti 4000e a i to nema nikakve veze sa potrošnjom. Ima veze sa isplativošću koja je, u mom slučaju, a posmatrajući korisnike bez izolacije, sa predimenzionisanim kotlovima koje startuju sobnim termostatima, 3-4 godina. Meni je ovo treća sezona, štedim 4 tone peleta za sezonu sigurno pa onda preračunaj.
- Prosečna cena struje me ne zanima, trošim samo jeftinu za grejanje. Da proveriš koja je cena kW u noćnoj tarifi u plavoj zoni (u crvenu ne ulazim) ne treba ti pomoć, taj podatak je svima dostupan.
- 0.9kW koji su bili predmet rasprave je neki minimum potrošnje mojih objekata (merio sam i 0.6kW u toplijim danima) ali nije ni važno. I da je 1kW minimum, maksimum ne može biti 50% više kao što ti pišeš (ja i ne znam odakle ti takvi podaci). Ako baš želiš da računaš ali prvo uključi logiku pa izvoli: u prelaznom periodu i visokim spoljnim temperaturama pelet ne koristim. Grejem se vodom koju sam zagrejao noću. Potrošnja noćne struje se kreće od 23-24kW pa sve do 47kW. Kada tih 500l vode ne bude dovoljno za ceo dan startuje pelet. On radi dok ne nafiluje bafer (popi neki lek za pritisak) na 85c. Onda, logično je, noću potroši manje struje jer u baferu ostane tople vode od peleta. To je stanje sve do nekih temperatura do -7. Kada još zagudi onda se pelet uključi dnevno i dva puta ali to je samo par dana u sezoni. Prostom računicom dobiješ: grejanje bafera noću u proseku oko 35kW, jedno startovanje peleta dnevno oko 10kg peleta. To važi za veći deo zime, sve osim prelaznog perioda. Ja sam došao do zaključka da mi je prosek potrošene energije dnevno za celu sezonu oko 70kW dnevno što se uklapa i sa potrošenim peletom i strujom za grejanje.
- A što se tiče protoka, delta T i ostalog što si napisao - tu nemam komentar. Delta T 15 na 32c polaza? Promakle su ti neke osnovne stvari a često logiku zanemariš zbog matematike. Kako tvoje znanje govori, pustim polaz 32c sa 300l protoka kroz moje kuće - vrati mi se 17c povrata, to li je matematika? Nemoj, molim te, takve izjave nisu pogodne za forum, čitaju ljudi, koriste savete.
- I poslednje, izolacija i puna cigla. Iz tvog odgovora se vidi da nemaš, ili imaš slabu ili nikakvu izolaciju. A puna cigla? Pa poznato je da svako telo akumulira toplotu. I poznato je da tela veće mase i gustine imaju veću sposobnost akumulacije. Ne čitaj po netu, otvori termoakumulacionu peć pa vidi šta ona koristi da noću akumulira energiju i lagano je otpušta danju.
Sve što pišem - pišem na osnovu iskustva i iz prakse. Nemam nameru da raspravljam sa kolegama koji svoje tvrdnje u praksi nisu ni dokazali. Najbučniji na forumu nemaju izolaciju i lopataju ugalj. Na forumu su jedno - u stvarnosti drugo. To svi ovde znamo i ne treba mnogo vremena da se to vidi i dokaže.
Pre nego nešto iznesete (da ne kažem "lupite") vezano za izolaciju - prvo je postavite, proverite pa tek onda napišite. Važi i za sve ostalo.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 12:58 - pre 31 meseci
Citat:
pzec:
Kod njega je 500 litara vode, to grije nekoliko puta dnevno

Kolega pzec, ne mogu više sa tobom o grejanju, ti nisi video bafer u životu a kamoli koristio isti.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.a1.rs.



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 13:07 - pre 31 meseci
Kako gde se izgubilo 36 kw Pzec...pa u dimnjaku! Nema gde drugde!
S druge strane, ispada da sam 2/3 uzaludno potrošio i da bi sa idealnim sistemom potrošio umesto 11kg svega 4 kg lli sam opet nešto loše skontao. Napomenuo bih još jednom da slabo ne razumem ove obračune ok da imam viadrus 22s sa 4 članka.
Isto tako P izzec, nije mi jasno zašto računaš na 9 sati kada je meni toplo u kući svih 24. Za tih 24 sata imam dva paljenja...unutra je preko dana 22-23 noću 20. Moj prijatelj održava remperaturu preko kućnog termostata na istom nivou sa istim kotlom i gorionikom iz samoizrade u neizolovanom stanu od 70 kvm i ima 4 paljenja dnevno. Ne znam koliko troši isto kao što ne znam koliko sati mu radi kotao tj gorionik za ta 4 paljenja.
Neko je spomenuo toplotu zidova, do pre par dana sam imao onaj merač sa ir zrakom...spoljni zid je bio 22 C tačno...tako da...ne tvrdim da je ovo kod mene dobro, svestan sam da ovo može mnogo bolje ali ulaganje u to mi je preveliko i nadasve po mom mišljenju nesrazmerno uštedama koje bi mi donelo.
A šta tek reći o gml...najbolje ništa...godinama unazad, još od vremena žejezare, nikako da napiše barem nešto smisleno...ali zato optužuje druge da lažu...i da koriste kućno kupatilo samo kad im dođu gosti na slavu. A sve sam mu dokumentovao slikama na viberu ali badava... Što je mnogo mnogo je pa makar i od njega! Može da napiše od sada pa na dalje šta god hoće neću mu odgovarati niti obraćati pažnju na to. Neka objavi i te slike kako sam pričvrstio sondu, baš me briga. Uzgred, komšija na istom kotlu ima feroli...drži t kotla na 70. T gasova merena tim istom ir meračrm 110-120 C. Koliko li on gubi ne znam...ne znam ni koliko troši. Znam da greje ceo stan od čitavih 45 kvm. Ne verujem da ima kotlovski krug i mv. Spremnik nema sigurno.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.a1.rs.



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 13:08 - pre 31 meseci
Kako gde se izgubilo 36 kw Pzec...pa u dimnjaku! Nema gde drugde!
S druge strane, ispada da sam 2/3 uzaludno potrošio i da bi sa idealnim sistemom potrošio umesto 11kg svega 4 kg jer je to 1/3 koje sam idkotidtio lli sam opet nešto loše skontao. Napomenuo bih još jednom da slabo odnosno da se ne razumem u ove obračune i da imam viadrus 22s sa 4 članka a ne specijalni kotao za pelet.
Isto tako Pzec, nije mi jasno zašto računaš na 9 sati kada je meni toplo u kući svih 24. Za tih 24 sata imam dva paljenja...unutra je preko dana 22-23 noću 20. Moj prijatelj održava remperaturu preko kućnog termostata na istom nivou sa istim kotlom i gorionikom iz samoizrade u neizolovanom stanu od 70 kvm i ima 4 paljenja dnevno! Ne znam koliko troši isto kao što ne znam koliko sati mu radi kotao tj gorionik za ta 4 paljenja.
Neko je spomenuo toplotu zidova, do pre par dana sam imao onaj merač sa ir zrakom...spoljni zid je bio 22 C tačno...tako da...ne tvrdim da je ovo kod mene dobro, svestan sam da ovo može mnogo bolje ali ulaganje u to mi je preveliko i nadasve po mom mišljenju nesrazmerno uštedama koje bi mi donelo.
A šta tek reći o gml...najbolje ništa...godinama unazad, još od vremena žejezare, nikako da napiše barem nešto smisleno...ali zato optužuje druge da lažu...i da koriste kućno kupatilo samo kad im dođu gosti na slavu. A sve sam mu dokumentovao slikama na viberu ali badava... Što je mnogo mnogo je pa makar i od njega! Može da napiše od sada pa na dalje šta god hoće neću mu odgovarati niti obraćati pažnju na to. Neka objavi i te slike kako sam pričvrstio sondu, baš me briga.
Uzgred, komšija na istom kotlu ima feroli...drži t kotla na 70. T gasova merena tim istom ir meračrm 110-120 Ctemperatura zida ka susednom dtanu 22,6. Koliko li on gubi ne znam...ne znam ni koliko troši. Znam da greje ceo stan od čitavih 45 kvm. Ne verujem da ima kotlovski krug i mv. Spremnik nema sigurno.
I na kraju, znam ja da Zoran Obradović ima sistem koji je prillčno blizak idealnom i taj svoj sistem pokazao svima pa ko voli nekmizvoli, ali...mnogo mi je to za ulaganje...za nekog možda i nije...
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 13:32 - pre 31 meseci
[quote]KBDNK:
Ako neko osjetnik toplote stavi i zategne ovako stezaljkom plasticnom za kablove i jos na lemu na koljenu ,Nebi reko da je serviser ni priuceni. Ako nekom podpala sa zatvorenom klapnom dimi ovoliko nebi to nikom preporucio da lozi pelet .Dobro namjerne su kritike. Pokusacu da zakacim pa vi sami proucite .A ovo nije za reklamaciju nego je opasnost za ukucane.


[img]https://static.elitesecurity.org/upl

[Ovu poruku je menjao gml dana 12.11.2021. u 15:13 GMT+1]
[url=https://static.elitesecurity.org/uploads/4/0/4016088/dim%20u%20podpali.jpg]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 14:22 - pre 31 meseci
Citat:
Beeth:
Ceo post, ništa nije u redu što si napisao. U računici ti uvek fale najprostiji, najpoznatiji i podaci koji su konstante.
- Ne koristim opremu vrednosti 4000e a i to nema nikakve veze sa potrošnjom.

Kotao, spremnik topline od 500 litara, zaštita kotla VTC, regulacija prema radijatorima, cijevi, rad samo kotlovnica, više od onoga što sam napisao po cijenama kod tebe i kod mene.
Ako nije tako onda napišeš ili prikačiš račun i to je dokaz, ja napišem drugačije od onoga što pretpostavljam i što mogu provjeriti. Moguće da si imao popuste pa te tako košta manje, to su detalji koje nisi naveo.
Citat:
Ima veze sa isplativošću koja je, u mom slučaju, a posmatrajući korisnike bez izolacije, sa predimenzionisanim kotlovima koje startuju sobnim termostatima, 3-4 godina. Meni je ovo treća sezona, štedim 4 tone peleta za sezonu sigurno pa onda preračunaj.

Priča, to neću komentirati.
Citat:
- Prosečna cena struje me ne zanima, trošim samo jeftinu za grejanje. Da proveriš koja je cena kW u noćnoj tarifi u plavoj zoni (u crvenu ne ulazim) ne treba ti pomoć, taj podatak je svima dostupan.

Nisi napisao da koristiš jeftinu struju, ako je tako onda je moja računica povoljna za tebe, po tome treba 20 godina za isplativost investicije.
Citat:
- 0.9kW koji su bili predmet rasprave je neki minimum potrošnje mojih objekata (merio sam i 0.6kW u toplijim danima) ali nije ni važno.

Tvoj kotao kod potpale peleta troši 400 W, bojler od 100 litara troši 2 kW na sat, treba 3 sata da zagrije 100 litara vode na 65°C.
Grijati 150 m2 s 22 kW je moguće, po tvom opisu tvoje kuće i svega ostalog nemoguće.
Citat:
I da je 1kW minimum, maksimum ne može biti 50% više kao što ti pišeš (ja i ne znam odakle ti takvi podaci).

Pišeš u vrijeme dnevnih vanjskih temperatura od 7-10°C i noćnih oko 2°C, to i vrijeme kada je 24 sata temperatura -15°C i više je tih 50% koje budeš trošio više, to uz uvjet da imaš dobro izvedeno grijanje, bio je komentar od Goranto da će mu trebati 20 kWh za takvo vrijeme i da sada treba 9 kWh. To je povećanje od 100%.

Citat:
Ako baš želiš da računaš ali prvo uključi logiku pa izvoli: u prelaznom periodu i visokim spoljnim temperaturama pelet ne koristim. Grejem se vodom koju sam zagrejao noću. Potrošnja noćne struje se kreće od 23-24kW pa sve do 47kW. Kada tih 500l vode ne bude dovoljno za ceo dan startuje pelet.

500 litara vode razlike 45°C ( 35-80 ) je 26 kWh toplinske energije koju možeš iskoristiti, pošto je voda u spremniku na 80°C, zrak oko spremnika 25-30°C imaš gubitke koji nisu mali i ne mogu se jednostavno izračunati.
Citat:
On radi dok ne nafiluje bafer (popi neki lek za pritisak) na 85c.

To je već provokacija, tvoja kultura. Spremnik na 85°C sadrži 29 kWh toplinske energije, gubitak hlađenjem je veći pa je moguće iskoristiti oko 25 kWh.
Citat:
Onda, logično je, noću potroši manje struje jer u baferu ostane tople vode od peleta. To je stanje sve do nekih temperatura do -7. Kada još zagudi onda se pelet uključi dnevno i dva puta ali to je samo par dana u sezoni. Prostom računicom dobiješ: grejanje bafera noću u proseku oko 35kW, jedno startovanje peleta dnevno oko 10kg peleta.

Za tih 35 kW kako pišeš, to je snaga nečega, nije kWh koji možeš iskoristi kao toplinsku energiju napiši formulu.
Citat:
To važi za veći deo zime, sve osim prelaznog perioda. Ja sam došao do zaključka da mi je prosek potrošene energije dnevno za celu sezonu oko 70kW dnevno što se uklapa i sa potrošenim peletom i strujom za grejanje.

Zaključak nema veze s onim o čemu raspravljamo, može biti tako, to ne sporim.
Citat:
- A što se tiče protoka, delta T i ostalog što si napisao - tu nemam komentar. Delta T 15 na 32c polaza? Promakle su ti neke osnovne stvari a često logiku zanemariš zbog matematike. Kako tvoje znanje govori, pustim polaz 32c sa 300l protoka kroz moje kuće - vrati mi se 17c povrata, to li je matematika? Nemoj, molim te, takve izjave nisu pogodne za forum, čitaju ljudi, koriste savete.

Temperatura vode može biti ista i za protok od 300 litara i za protok od 1500 litara. Razlika je u tome što i proizvodnja mora nadoknaditi potrošnju koja nije ista na 300 i 1500 litara protok.
Jednostavno napiši kako s 5 litara koje proizvedeš možeš održavati radijatore koji su na udaljenosti od spremnika od 15 do 20 metara, možeš ih imati 5 ili 10 svejedno. Ako je razlika samo 2,5°C kako si naveo tada je ono što je ušlo u radijator i izašlo iz radijatora, kada će posljednji radijator dobiti tih 5 litara koje proizvodiš za 1 minutu.
Kod mene je na prvom mjestu logika, nakon toga matematika i znanje koje stječem stalno, u poslu sam tek 45 godina.
Citat:
- I poslednje, izolacija i puna cigla. Iz tvog odgovora se vidi da nemaš, ili imaš slabu ili nikakvu izolaciju.

Samo na sjevernoj strani, to ima smisla zbog utjecaja hladnog sjevernog vjetra, za ostali dio bi trebala investicija koja se ne može nikada isplatiti.
Citat:
A puna cigla?

Najgori materijal od kojeg možeš napraviti kuću, kod mene je blok cigla koja unutar sebe ima zračni prostor koji je izolator, kod tebe treba izolacija, kod mene manje potrebna.
Citat:
Pa poznato je da svako telo akumulira toplotu. I poznato je da tela veće mase i gustine imaju veću sposobnost akumulacije.

Za takvo preuzimanje treba izvor toplinske energije, kao što je sunce koje si izolacijom spriječio da djeluje pozitivno na tvoju kuću. Za život je potrebno sunce. O nekom prijenosu topline unutar zidova od tvojih radijatora u koje šalješ toplu vodu od 32-40°C nema mogućnosti nikakve akumulacije, otvori sve prozore na 0°C samo 10 minuta, izmjeri temperaturu prije otvaranja i nakon zatvaranja, isključi grijanje i čekaj 10 minuta, napiši koliko je porasla temperatura u prostoru nakon zatvaranja prozora. Po tome možeš zaključiti da li imaš ili nemaš akumulaciju u zidovima. Ako objaviš podatke možemo to prikazati i formulom.
Citat:
Ne čitaj po netu, otvori termoakumulacionu peć pa vidi šta ona koristi da noću akumulira energiju i lagano je otpušta danju.

O grijanju ne čitam da bi naučio, pišem članke koje čitaju drugi, čitam ono što želim naučiti ili dobiti novo znanje o tome.
Citat:
Sve što pišem - pišem na osnovu iskustva i iz prakse.

Ako je tako onda savjetujem da učiš i da nakon nekog vremena možeš znati o čemu pišem, po ovome kako odgovaraš nemaš znanja o grijanju.
Citat:
Nemam nameru da raspravljam sa kolegama koji svoje tvrdnje u praksi nisu ni dokazali.

Iskreno sam se nadao da će kolege koji su bile učesnici u raspravi s tobom odgovoriti na pitanja koje sam postavio, izostali su odgovori, sve se svodi na priče.
Citat:
Najbučniji na forumu nemaju izolaciju i lopataju ugalj.

Svatko ima pravo iznijeti svoje mišljenje, to kad napišeš "lopataju ugalj" je uvreda što je opet tvoj način koji ne priliči vremenu u kojem živimo. Ugljen je gorivo koje je već prisutno milijunima godina i nikada se neće prestati koristiti u različite svrhe. Zemlja na kojoj živimo ne uništava se djelovanjem ljudi ili korištenjem ugljena, prirodan proces u kojem smo mali djelić i ne možemo utjecati na to što će biti s nama i ostalim djelom svemira.
Citat:
Na forumu su jedno - u stvarnosti drugo. To svi ovde znamo i ne treba mnogo vremena da se to vidi i dokaže.
Pre nego nešto iznesete (da ne kažem "lupite") vezano za izolaciju - prvo je postavite, proverite pa tek onda napišite. Važi i za sve ostalo.

Ti si odlučio za sebe, to je u redu. Zašto nije tvoj otac, djed ili oni prije njih odlučili tako, živjeli su u skladu s vremenom u kojem su živjeli, što je tebi donijela investicija od uštede koju ćeš tek za 20 godina isplatiti, do tada isto trebaš održavati, kako si pročitao da je to dobro, tako možeš sutra pročitati da je to ustvari doprinijelo klimatskim promjenama i da se sve mora ukloniti. Da li si se ikada zapitao gdje završi energije sunca koju sada tvoja kuća ne prima na sebe za neko vrijeme.
To su moja razmišljanja i nikako nije stav struke za sada. Imam pravo ne vjerovati struci, iz iskustva mogu napisati da promjene koje su koštale 150.000,00€ su donijele gubitak u odnosu na stanje prije, ljeti stalno mora raditi klima, zimi potrošnja isti ili čak veća od prije.
Imamo različito iskustvo to može biti tako.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 14:28 - pre 31 meseci
Pišem ovo za sve one koji žele da svoj sistem unaprede ili tek imaju u planu da ga naprave.
Jutros u 6h isključio se grejač u baferu i od tog trenutka, ta energija greje moje kuće. Po mom proračunu, tu ima 32kW energije (zagrejan je na 85c, nestaće energije kad padne na 30c, razlika 55. 55x1.16:2= 31.9). U trenutku kada pišem u baferu još ima energije za grejanje. Sa njom ću se grejati do 17h. To je 11 sati grejanja. Tačno 2.9kW po satu potrošnje na ovoj spoljnoj temperaturi. Tu je i jutro (bilo baš hladno jutros), i sada nije mnogo toplije (termometri pokazuju 12c). Sada je polaz negde na 30c, jutros bio oko 34c. Sada možda i trošim 1-2kW ali to znači da sam jutros trošio 4-5kW. Uglavnom, 500l vode je mnooogo pod uslovom da se zna šta i kako sa njom.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 14:36 - pre 31 meseci
Razlika od prije par dana i danas je 220%, ( 0,9 u odnosu na 2,9 ) možeš to pojasniti. Kod mene nema veće razlike od 50%
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 14:41 - pre 31 meseci
Citat:
KBDNK:
Kako gde se izgubilo 36 kw Pzec...pa u dimnjaku! Nema gde drugde!
S druge strane, ispada da sam 2/3 uzaludno potrošio i da bi sa idealnim sistemom potrošio umesto 11kg svega 4 kg lli sam opet nešto loše skontao. Napomenuo bih još jednom da slabo ne razumem ove obračune ok da imam viadrus 22s sa 4 članka.
Isto tako P izzec, nije mi jasno zašto računaš na 9 sati kada je meni toplo u kući svih 24. Za tih 24 sata imam dva paljenja...unutra je preko dana 22-23 noću 20. Moj prijatelj održava remperaturu preko kućnog termostata na istom nivou sa istim kotlom i gorionikom iz samoizrade u neizolovanom stanu od 70 kvm i ima 4 paljenja dnevno. Ne znam koliko troši isto kao što ne znam koliko sati mu radi kotao tj gorionik za ta 4 paljenja.
Neko je spomenuo toplotu zidova, do pre par dana sam imao onaj merač sa ir zrakom...spoljni zid je bio 22 C tačno...tako da...ne tvrdim da je ovo kod mene dobro, svestan sam da ovo može mnogo bolje ali ulaganje u to mi je preveliko i nadasve po mom mišljenju nesrazmerno uštedama koje bi mi donelo.
A šta tek reći o gml...najbolje ništa...godinama unazad, još od vremena žejezare, nikako da napiše barem nešto smisleno...ali zato optužuje druge da lažu...i da koriste kućno kupatilo samo kad im dođu gosti na slavu. A sve sam mu dokumentovao slikama na viberu ali badava... Što je mnogo mnogo je pa makar i od njega! Može da napiše od sada pa na dalje šta god hoće neću mu odgovarati niti obraćati pažnju na to. Neka objavi i te slike kako sam pričvrstio sondu, baš me briga. Uzgred, komšija na istom kotlu ima feroli...drži t kotla na 70. T gasova merena tim istom ir meračrm 110-120 C. Koliko li on gubi ne znam...ne znam ni koliko troši. Znam da greje ceo stan od čitavih 45 kvm. Ne verujem da ima kotlovski krug i mv. Spremnik nema sigurno.


Nije ista proizvodnja i potrošnja, višak je rasipanje koje treba smanjiti. Da si potrošio 5 kg goriva to bi bilo u redu, nije bitno koliko je dugo toplo u kući, bitno je koliko si isporučio toplinske energije u nekom vremenu, to sam napisao po tvoj podacima.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 14:41 - pre 31 meseci
@pzec
Ne mogu više da te citiram i odgovaram na ovo što pišeš, očigledno ne razumeš. Ja pišem o mojoj kotlarnici i iznosim podatke iz nje - ti držiš predavanja. Reagovaću ubuduće samo na dezinformacije.
I nemojte unositi zabunu, što više izolacije - to bolje. To je celom svetu odavno jasno.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2021. u 14:46 - pre 31 meseci
Citat:
Beeth:
Citat:
pzec:
Kod njega je 500 litara vode, to grije nekoliko puta dnevno

Kolega pzec, ne mogu više sa tobom o grejanju, ti nisi video bafer u životu a kamoli koristio isti.


Kolega evo ti link na nešto o grijanju što možeš proučavati, kada budeš stekao dovoljno znanja, mogu ti omogućio da napišeš jedan članak koji će biti objavljen ako zadovolji one koji odlučuju o tome. Temu o kojoj želiš pisati možeš birati sam.
https://www.caleffi.com/usa/en-us/technical-magazine
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1239759 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.