Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fotografisanje Meseca

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografisanje Meseca

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 20128 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 12:48 - pre 189 meseci
Dobra poenta.

Ovo ustvari neodoljivo navodi na razmišljanje o nekakvoj hipotetičkoj situaciji, gde bismo fotkali jednu tačku u prostoru, a onda se raspravljali čija tačka ima više detalja. Kako je polazni kvalitet za fotkanje teška mazohistička brljotina na nebu, sveukupni kvalitet bismo mogli nazvati jadnim, ali ne i neprimetnim u korist DSLR-a.

Ipak, da fokusiramo neko drvo na planini udaljenoj par km, pa da vidimo ko će izvući više detalja na objektu koji ima više od dve boje (tačnije - tona, pošto ovde samo jedna od fotki koje sam ja okačio ima neke kolorne tonove)?

Po čemu su detalji na mesecu različiti u odnosu na neke druge detalje? Je l' to kompakti umeju da prepoznaju šta se fotka, pa menjaju kvalitet u zavisnosti od toga?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 12:49 - pre 189 meseci
@beske

Of skroz, ali ovo je tema o mjesecu i astronomiji (kako je krenulo).

Jedna namena koja pokazuje izuzetnu upotrebljivost nekih drugih (ne-dslr) objekata za fotkanje + dokazuje prednost crop senzora.

O drugom tipu fotografije diskutujemo u drugim temama:)
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 12:52 - pre 189 meseci
Polako sve dolazi na svoje mesto .

Od ove Eosove gvozdjurije za astro se, u nekoj poluprofi izvedbi, koristi jedino jedan EOS specijalno konstruisan za ovu namenu. Rec je o modelu EOS 20Da (ono "a" znaci astronomy).
Sto se tice cene opreme, ona nije skupa. Solidan sistem za posmatranje (i fotkanje) moze da se kupi za ispod 1000 eura. (Kao sto je recimo ovaj moj)






Na zalost nama u Vojvodini, a ni vama u gradovima, nepovoljna atmosfera, golim okom neprimetna, ne dozvoljava da napravimo vrhunski snimak, ili preciznije, ako nam i dozvoli, desi se bas onda kad smo spreceni i ne mozemo da se u potpunosti posvetimo njoj.


 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
79.101.174.*



+17 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 12:55 - pre 189 meseci
Citat:
zarsilic: Na zalost nama u Vojvodini, a ni vama u gradovima, nepovoljna atmosfera, golim okom neprimetna, ne dozvoljava da napravimo vrhunski snimak, ili preciznije, ako nam i dozvoli, desi se bas onda kad smo spreceni i ne mozemo da se u potpunosti posvetimo njoj.


vid' problema...

mozda je zato ona Paramecijumova slika u uvodnom postu onako drljava???

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 13:15 - pre 189 meseci
Mozda?

Samo da napomenem da je cenovni odnos u postotku pri odabiru jednog astro sistema koji daje optimalni (najbolji) rezultat, 70:25:5.
Sto znaci da se 60% daje za stalak, 30% za teleskop i 10% za sve ono ostalo racunajuci ti i fotografiju.

Narusavanjem ovog omjera, narusava se ucinkovitost dobijenog rezultata.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
79.101.174.*



+17 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 13:29 - pre 189 meseci
Citat:
zarsilic: Samo da napomenem da je cenovni odnos u postotku pri odabiru jednog astro sistema koji daje optimalni (najbolji) rezultat, 70:25:5.
Sto znaci da se 60% daje za stalak, 30% za teleskop i 10% za sve ono ostalo racunajuci ti i fotografiju.

Narusavanjem ovog omjera, narusava se ucinkovitost dobijenog rezultata.


Eh, i onda dodju ovi sa web kamericama od 2 $ i syebu im citav koncept.

Vid' logike??? Njima ne smeta ni to dal' slikaju iz sela, grada, ni da li postoji prozracnost u atmosferi, dal' je maglovito (za golo oko nevidljivo)... samo mi nikako nije jasno zasto onda uopste oformljavati astro-sisteme, kad sve to moze...

Dva dobra spojiti... nikada
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 13:33 - pre 189 meseci
Gresis,
webkamerica se pokazala kao najuspesnija za tu namenu mada nisu bas to obicne webkamerice. Rezolucija jeste ta, ali se ipak razlikuju od ovih na koje ti mislis.


Sto se tice kolora nebeskih tela, ono ne postoji (da ne razvlacimo zasto). Postoje softveri koji farbaju ta tela.

Boju koju dobijete slikajuci Mesec je posledica loseg VBa, a ne posledica zivopisnog pejzaza na Mesecu.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 29.10.2008. u 14:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 13:35 - pre 189 meseci
A ipak se zovu "WEB kamerice", i pored toga što nisu baš "web"?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
79.101.174.*



+17 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 13:37 - pre 189 meseci
Citat:
zarsilic:  ...mada nisu bas to obicne webkamerice. Rezolucija jeste ta, ali se ipak razlikuju od ovih na koje ti mislis.


ja ne mislim ni na jednu, jer mene "obicna" web kamerica kao kategorija ne zanima ni na koji nacin.

ali me jesi zaintrigirao, i ti... i ta 2 dolara (Cozmo, saljivi djecace... )... paaaaaa, na sta li lici TA ne-bas-obicna web kamerica ? ? ?



EDIT: uz izvinjenje, ali, zbog naknadno iznesenog pojasnjenja samo bih da ispravim gresku iz prethodnog posta i ponovim pitanje na ispravan nacin...

Nikako mi nije jasno zasto onda uopste oformljavati astro-sisteme, kad sve to (i jos bolje) moze da se dobije i jednom ne-bas-obicnom web kamericom ? ? ?



[Ovu poruku je menjao beske dana 29.10.2008. u 15:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 14:33 - pre 189 meseci
Pa recimo nesto ovako:

http://jthommes.com/Astro/index.htm

Kamerice:

http://www.artemisccd.co.uk/Artemis_Cameras.htm

http://www.pbase.com/artemisccd/art285

http://www.angelfire.com/space2/tgtan/ART285_gallery.htm

Ali su i Coolpixi odlicni, zbog vec pomenutih objektiva, Bulb moda i RAW fajlova i jako lako se kace na te teleskope.

Ovo su izuzetno jeftine a stvarno upotrebljive solucije.

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 14:33 - pre 189 meseci
Neko je trazio velik snimak Meseca.
Evo jednog sa praistorijskim Canonom G3. Nadam se da je dovoljno velik (jos sam ga smanjivao zbog loseg uploada).

Nije tesko pretpostaviti kako bi to ispalo u Nesinoj hipotetickoj varijanti sa G9.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 19:14 - pre 189 meseci
Evo nadjoh neke slicke kroz durbin na koji sam prislonio objektiv od Nikona 3100 (tacno pase):

Wide pozicija:



115mm:



Crop 115mm:



Wide pozicija na Nikonu (38mm) + durbin:



Crop 100%:



Ludo, na 3mp ovo izgleda bas ludo.

Zamislite plus 3x zum opticki sa Nikona na ovo, ali JAKO tesko izvodljivo drzeci skalameriju u ruci, javljaju se mutni coskovi i distorzije ako dune vetric od 0,2m/s, dovoljan je otkucaj srca da bude mutno.

Nego, ovaj senzor bi mogao da istrpi neki ludilo objektiv, a pogledajte kakva je fotka kroz ruski durbin. Zamislite ga na apsolutno odlicnim teleskopima. A samo 3mp. Cak ovo i opticki izgleda - korektno!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 19:20 - pre 189 meseci
Nadjoh i 3x zum + ruski durbin

Evo kadra na 115mm:



115mm (3x opticki) + durbin:



Vide se opticke distorzije ali iz razloga sto nemam BAS toliko mirnu ruku:)) Da sam imao stativ i adapter da nakacim aparat na durbin ovo bi bilo perfektno ostro bez velikih zamucenja od mog mrdanja. Ali pokazuje savrsenu upotrebljivost 3mp kompakta za fotkanje astronomije.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca29.10.2008. u 20:58 - pre 189 meseci
Ne treba mesati astro i zemaljsku fotografiju.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.234.*



+17 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca30.10.2008. u 08:06 - pre 189 meseci
Citat:
zarsilic:...Nije tesko pretpostaviti kako bi to ispalo u Nesinoj hipotetickoj varijanti sa G9.

kada to, "hipoteticko", neko iz domena teorije pretvori u bilo kakav praktican zapis mozda ce i moci da se polemise o tome...

kao sto rekoh, do tada mozemo samo da piskaramo o tome, i mastamo...

jedino je tuzno sto tim "hipotetickim" naglabanjima "sta-bi-bilo-kad-bi-bilo", suvise odvukoste temu od onoga sto je saljivi autor iste pokusao na jedan krajnje nesuvisli nacin da demonstrira, prvo verbalno...

Citat:
Paramecijum: ...Razlika se najbolje vidi kada se slika Mesec. 5d uhvati npr. nešto mrljavo

a zatim i prakticno, slikom u uvodnom postu, sto je StORM na onako brutalan nacin, slikom sa Canon EOS 5D + Celestron Ultima 8-Pec prakticno demantovao.

Pozz

p.s. Paramcijume, sledeci put kada budes iznosio tako tendeciozno-saljive tvrdnje poput one iscitirane, molio bih te samo da budes konkretniji i pises samo i iskljucivo u svoje ime, posto te je uglavnom veoma lako demantovati. Posto vec u svim svojim izlaganjima potenciras, kada je oprema u pitanju, termine moje i pazljivo odabrano ili vanserijski-ultimativno, da sledeci put formulises recenicu drugacije, npr ovako...

Citat:
Paramecijum: ...Razlika se najbolje vidi kada se slika Mesec. MOJ 5d uhvati npr. nešto mrljavo


 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca30.10.2008. u 08:22 - pre 189 meseci
Nisi Beske u pravu.

Kompakti su u astrofotografiji mocnije masine. Bar u ovozemaljskoj astrofotografiji. Ima za to razlog koji jos nije prezentovan na pravi nacin. Zato sam i napomenuo da bi vrlo lepo bilo ako bi se neki astrofotograf pojavio na forumu.

dSLR je superiorniji (visoki ISO) u situacijama gde je potrebno smanjiti vreme expozicije, a zbog recimo skromnog mehanizma koji prati kretanje Zemlje (relativno posmatrano zvezde stoje). U gotovo svim drugim situacijama, sto zbog konstrukcije okulara, sto zbog kvantiteta pixela, sto zbog cene, sto zbog gabarita (koji ozbiljno narusava stabilnost astro sistema), sto zbog velicine projekcije, sto zbog vrste svetla iz "kosmosa" i ko zna koliko jos stvari. Cesto se rezultati sa visestruko jeftinijim astroWEB kamericama mogu izjednaciti sa rezultatima dobijenim dSLRom sto u velikoj meri diskredituje ove druge.
Drugim recima, karakteristike koje dSLR poseduje u "ovozemaljskoj" fotografiji nisu bitne, a pogotovo nisu primarne, kad je u pitanju astrofotografija.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
77.46.234.*



+17 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca30.10.2008. u 08:27 - pre 189 meseci
Citat:
zarsilic: Nisi Beske u pravu.


u cemu to nisam u pravu???

konkretno, please.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca30.10.2008. u 08:38 - pre 189 meseci
Citat:
beske: u cemu to nisam u pravu???

konkretno, please.


A u cemu si u pravu?



Moram ipak da dodam da se pojavom LVa (EOS 5 ga ne posduje) znatno popravio rejting dSLRa u astrofotografiji. Nekad je ovu osobinu posedovao samo EOS 20 Da, dok je danas to slucaj sa gotovo svim dSLRovima.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca30.10.2008. u 08:49 - pre 189 meseci
Citat:
zarsilic: Ne treba mesati astro i zemaljsku fotografiju.


Samo da pokazem sta se dobije sa kompaktom kome objektiv odgovara teleskopima i durbinima, i to samo kad ga rucno prislonis (kao ja).

Odnosno da pokazem da ga je lako namontirati na teleskop bilo kakve vrste a njegov senzor ne predstavlja nikakvu slabu tacku (kao i objektiv).

Razmisljao sam da napravim neki fiksir Nikona za taj durbin i da slikam mesec. U medjuvremenu je Coolpix crkao (tj. onaj prekidac za on/off). Eno mi ga kuci, ne znam sta cu s njim. A taman sam hteo da pravim ovo zezanje a nasao sam i ludacki dobar stativ.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
79.101.93.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Fotografisanje Meseca30.10.2008. u 08:49 - pre 189 meseci
čini mi se da, iako je neko na to već skrenuo pažnju, i dalje raspravljate na različitim nivoima... ukoliko je budžet "praktično neograničen", te omogućava staklo željenog uvećanja koje može da popuni lajka format (ili srednji, što da ne) naravno da će to biti najbolji izbor ;) međutim, ukoliko neko snima nešto za svoju dušu, sa kućnim teleskopom će kompakt dati veće uvećanje a to drastično smanjuje cenu optike, mada nije za zanemarivanje ni prostor koji ona zauzima ;)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografisanje Meseca

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 20128 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.