Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3910694 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika09.02.2015. u 21:08 - pre 112 meseci
Magyar, cudna ti je logika.

Tebi se ne svidja sto Madjarska nesto radi kako vec radi, nego bi vise hteo da rade po tvome. Zbog cega bi oni radili drukcije osim kako oni hoce :-) ?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika09.02.2015. u 23:16 - pre 112 meseci
Logika uopste nije cudna, uvek postoji disparitet izmedju onoga sto je zakonodavac propisao i onoga kako ga pripadnici izvrsne vlasti sprovode u praksi, dovodjenje toga u sinhronizaciju u situaciji kad njihove nadredjene bas pa zabole zahteva sizifovski trud. To je jednostavno priroda birokratije i izvrsne vlasti i linije manjeg otpora u lancu komandovanja, ni nasa nije nista drugacija. Tako da nije da rade po mome, vec rade nezakonito po svome dajuci sebi defacto zakonodavna ovlascenja da propisuju gde ti mozes, kako i pod kojim njihovim uslovima da predajes jer znaju da je praktican otpor tome skoro nemoguc. Pa mogu da ti pricaju bajke i da te kinje sto ti dete ne prica madjarski iako zakonski ne mora, itd, ona devijacija svesti nadmocnog birokrate oslobodjenog odgovornosti na koju smo tako navikli od domacih salterusa i koju volimo da osetimo, iako se bunimo. Tu smo svoj na svome, pa jos i branimo takav sistem.

U zakonu nigde nije propisano da moras da predajes u mestu prebivalista i da madjarski sluzbenici nisu vredni poverenja pa se moraju proveravati i predmeti slati u nadlezni konzulat jer su zaboga samo oni dovoljno dobri da procene, sta vise Srbija i Ukrajina su jedine gde se predmeti salju na proveru u maticnu zemlju, za gradjane Rumunije npr te provere ne postoje i oni mahom predaju u Madjarskoj, zaobilazeci ministarstvo spoljnih poslova, i prolaze bez ikakvih provera. Kad je moja zena polagala zakletvu, veci deo sale su cinili etnicki Rumuni iz Rumunije i pola njih nije umelo ni koszonom da kaze kad im je gradonacelnik cestitao. Tako da itekako postoje pravne okolnosti koje se mogu izneti pred sud u Madjarskoj oko diskriminacije u proceduri, samovolje, itd. Naravno, ko jos ima vremena i para da se time bavi, sa neizvesnim ishodom...
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.02.2015. u 06:44 - pre 112 meseci
kad je moja baba bila devojka...
 
Odgovor na temu

vukaschin
Beograd

Član broj: 310842
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.02.2015. u 09:51 - pre 112 meseci
magyar je upravu...samo sto je to sad nemoguce. moras znati jezik koliko ti traze (bg ili su) i to je to...mozda neko i ne dobije poziv za proveru..znam neke koje nisu zvali...samo na zakletvi nisu prosli..jbg JEZIK MORA DA SE ZNA
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.02.2015. u 12:42 - pre 112 meseci
morate samo shvatiti razliku izmedju koncesije i prava gradjana u odnosu na drzavu.

Kad se govori o naturalizaciji to nije pravo vec volja drzave da vam da drzavljanstvo. To sto ste vi ispunili sve uslove bas kako je receno njih uopste ne obavezuje !

Naravno u vecini slucajeva bice odobreno, ali svaka drzava je ostavila sebi zakonski prostor da deluje i po svom nahodjenju u svom interesu. Npr Madjarska moze da odbije da izda drzavljanstvo velikom broju etnickih Srba jer smatra da bi to narusilo u neku ruku njenu bezbednost, etnicku stabilnost, a oni su to zakonski prirpremili u nekom clanu. Uglavnom, drzavljanstvo je isuvise ozbiljna stvar i drzava zna sta radi.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.02.2015. u 13:15 - pre 112 meseci
Pa problem je u tome sto nisu. Ovaj zakon je vec prosao reviziju, ovo nije prva verzija. Inicijalno drzavljanstvo je bilo moguce samo etnickim madjarima, pa su rumuni tuzili madjarsku evropskom sudu pa je zakon korigovan, izbacena je deklaracija o nacionalnoj pripadnosti (negativna diskriminacija) a uvedeno znanje jezika (pozitivna diskriminacija). Nije 15. vek Braksi, volja drzave se ne iskazuje voljom monarha ili bahatoscu drzavnih sluzbenika vec recima zakonima. U nekim slucajevima mogu da se provlace kroz dvoznacnosti i nedorecenosti (kao sto je stepen znanja jezika, u nedostatku propisane formalne norme i odsustvo prava na pravni lek na odluku kao ne-drzavljani) ali u drugima nemaju nikakvu zakonsku podrsku za svoje delovanje (odredjivanje gde ce se predavati, kinjenje i ostale gluposti), ali im se moze svejedno. Nema potrebe da ih branis, u svakom slucaju te odluke ne bi smele da budu u njihovom domenu, vec u domenu zakonodavaca.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Alma Major
Samozaposlena
Moja firma

Član broj: 310604
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.02.2015. u 14:32 - pre 112 meseci
Upoznala sam devojku koja živi u vanbračnoj zajednici sa dečkom koji je pre par meseci uspešno predao papire u Beogradu. Ona kaže da na osnovu njega može da dobije državljanstvo (naravno uz znanje jezika), inače sama ne ispunjava uslove. Koliko znam to nije moguće. Da li neko zna da li je tu nešto menjano?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-135-71.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.02.2015. u 14:38 - pre 112 meseci
Zvanicno NE MOZE,
ali vrti se ovde druga prica koja je sve vise u opticaju a i moja filozofija je u pravu,ko god zna madjarski je za njih madar pa makar bio i crnac,znaci samo znanje madjarskog a sve ostalo se ispuni,znaci ovo je ne zvanicno.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.02.2015. u 17:19 - pre 112 meseci
mmix govori o drzavi i vladavini zakona, to je kao da Cicciolina poucava o cednosti.
 
Odgovor na temu

smajli1234

Član broj: 325375
Poruke: 41
..1.162.wireless.dyn.drei.com.



+25 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.02.2015. u 10:11 - pre 112 meseci
ako koga interesuje, viza koja se u austriji dobija na osnovu spajanja porodice sa supruznikom koji je drzavljanin eu, vazi 5 godina, dozvoljen je rad i neogranicen boravak tamo tokom tih 5 godina i ne mora se uopste polagati nemacki jezik. nakon prvih 5 godina viza se produzuje na jos 5.
 
Odgovor na temu

Mihailoo
svuda po malo
Obrenovac

Član broj: 271622
Poruke: 210
dynamic-109-122-85-129.cpe.vektor.net.



+125 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.02.2015. u 11:30 - pre 112 meseci
Citat:
smajli1234: ako koga interesuje, viza koja se u austriji dobija na osnovu spajanja porodice sa supruznikom koji je drzavljanin eu, vazi 5 godina, dozvoljen je rad i neogranicen boravak tamo tokom tih 5 godina i ne mora se uopste polagati nemacki jezik. nakon prvih 5 godina viza se produzuje na jos 5.


Mene insteresuje druze, hvala ti na motivaciji za dalje ucenje Madjarskog... :)
www.madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/ (info sajt za sticanje
madjarskog drzavljanstva)
 
Odgovor na temu

ninica00
Nina Markov
Novi Sad

Član broj: 327562
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 08:44 - pre 112 meseci
Citat:
Alma Major:
Upoznala sam devojku koja živi u vanbračnoj zajednici sa dečkom koji je pre par meseci uspešno predao papire u Beogradu. Ona kaže da na osnovu njega može da dobije državljanstvo (naravno uz znanje jezika), inače sama ne ispunjava uslove. Koliko znam to nije moguće. Da li neko zna da li je tu nešto menjano?



Nije se menjalo,ne moze dobiti drzavljanstvo na osnovu decka sa kojim je u vanbracnoj zajednici,pa tada bi mogli svi traziti drzavljanstvo,naravno uz znanje madjarskog jezika...Ako nemas svoje pretke,mozes traziti na osnovu supruznika koji je vec dobio drzavljanstvo,sa tim da ste u braku minimum 5 godina i imate jedno zajednicko dete ili 10 godina bez dece.Znanje madjarskog jezika je obavezno,to je u svakom slucaju prvi od uslova...Ovaj zakon se odnosi samo na one koji nemaju svoje pretke koji su imali madjarsko drzavljanstvo pa idu na osnovu supruznika,ali ako ima svoje pretke mora ici na osnovu njih,to je 100% provereno...ali mozete proveriti i u konzulatu ili u kancelarijama koje se bave time.
 
Odgovor na temu

Alma Major
Samozaposlena
Moja firma

Član broj: 310604
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 10:42 - pre 112 meseci
Znam koji su uslovi potrebni zato mi je i bilo čudno. Biće da je ovo što @jedy023 tvrdi tačno. Zvanično ne može ali izgleda da postoji i nezvanično i onda može.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 10:59 - pre 112 meseci
Citat:
Alma Major:
Upoznala sam devojku koja živi u vanbračnoj zajednici sa dečkom koji je pre par meseci uspešno predao papire u Beogradu. Ona kaže da na osnovu njega može da dobije državljanstvo (naravno uz znanje jezika), inače sama ne ispunjava uslove. Koliko znam to nije moguće. Da li neko zna da li je tu nešto menjano?

Ako ne ispunjava uslove, NE MOŽE da podnese zahtev. Vanbračna zajednica nije brak.

Citat:
jedy023:
Zvanicno NE MOZE,
ali vrti se ovde druga prica koja je sve vise u opticaju a i moja filozofija je u pravu,ko god zna madjarski je za njih madar pa makar bio i crnac,znaci samo znanje madjarskog a sve ostalo se ispuni,znaci ovo je ne zvanicno.

Ovo prosto nije tačno, osim ako ne smatraš lažiranje porekla pod "sve ostalo se ispuni".
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-135-71.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 11:59 - pre 112 meseci
[quote]Emil Ranc: Ovo prosto nije tačno, osim ako ne smatraš lažiranje porekla pod "sve ostalo se ispuni".[/quote
Da li si sigurna,da nije tacno.
Ovde se ne govori o laziranju nego znanju madjarskog jezika.ja znam 2 osobe koji su studirali i zavrsili madjarski i dobili su madjarsko drzavljanstvo a ne maju nikakve pretke madjare,znaci MOZE,e sada da budemo jasni ja ne znam po kom osnovu su im dali da li je to ova prica vracanje drzavljanstva sigurno nije,ali moze.E da i da ne bude zabune nisu rodjeni u HU
VEC JE JADNA U bG
a druga u Krusevcu.

Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

povremen
korektan
mogao sam i bolje
i vise
lepmali grad ali. .srbija

Član broj: 311479
Poruke: 76



+51 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 12:47 - pre 112 meseci
uslov i nije da imas pretka madjara!!
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-135-71.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 12:53 - pre 112 meseci
Mislio sam pretka po ovom naturalizacionom obliku,i moja supruga nema dedu Madjara.
Ono sto vas buni jeste da i njihovi preci nisu rodjeni u Vojvodini po ovom osnovu nisu mogli dobiti.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

ninica00
Nina Markov
Novi Sad

Član broj: 327562
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 13:29 - pre 112 meseci
[quote]jedy023:
Citat:
Emil Ranc: Ovo prosto nije tačno, osim ako ne smatraš lažiranje porekla pod "sve ostalo se ispuni".[/quote
Da li si sigurna,da nije tacno.
Ovde se ne govori o laziranju nego znanju madjarskog jezika.ja znam 2 osobe koji su studirali i zavrsili madjarski i dobili su madjarsko drzavljanstvo a ne maju nikakve pretke madjare,znaci MOZE,e sada da budemo jasni ja ne znam po kom osnovu su im dali da li je to ova prica vracanje drzavljanstva sigurno nije,ali moze.E da i da ne bude zabune nisu rodjeni u HU
VEC JE JADNA U bG
a druga u Krusevcu.



Ako znas madjarski jezik a nemas pretka koji je rodjen pre 26.07.1921 na teritoriji Vojvodine ,nemas uslov i nikako ne mozes dobiti drzavljanstvo.Probaj otici u konzulat sa znanjem jezika ali bez adekvatne dokumentacije,pa ti vidi sta ce ti reci.Nema potrebe da se siri dezinformacija...i sigurno nisu dobile drzavljanstvo samo na osnovu madjarskog jezika...E sad,sta se desava kad se zakon ne protumaci i shvati kako treba? U zakonu pise lepo,da moras imati pretka ko je rodjen na teritoriji Austrougarske,da je imamo madjarsko drzavljanstvo. Naprimer,predak Petar Petrovic koji je rodjen 23.10.1920 u Novom Sadu imamo je madjarsko drzavljanstvo jer se tu rodio i ziveo,ali nije bio madjar po naciolanosti vec srbin,na zalost tu mnogi grese,ali se i na osnovi njega moze traziti drzavljanstvo...jel sad malo jasnije? ...znaci svakako su imali pretke koji su imali madjarsko drzavljanstvo! Ako gresim,pitaj ih sta su prilozili od dokumentacije,zaista bi me jako interesovalo! Po ovoj logici bi onda svi dobili drzavljanstvo,..odsetali bi do konzulata,malo popricali madjarski sa konzulom i eto drzavljanstva ako ste se sporazumeli.Svasta se ovde pise i samo se zbunjuje masa koja ovo cita!!!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 15:48 - pre 112 meseci
Citat:
ninica00: Ako znas madjarski jezik a nemas pretka koji je rodjen pre 26.07.1921 na teritoriji Vojvodine ,nemas uslov i nikako ne mozes dobiti drzavljanstvo.


ne mozes traziti povratak u drzvljanstvo (EGYSZERŰSÍTETT HONOSÍTÁSI ELJÁRÁS), ali to nije jedini nacin da se dobije madjarsko drzavljanstvo !

Na kraju krajeva mozda je tim devojkama neko rodjen pre Trijanona u Madjarskoj. Ipak proslo je skoro 100 godina i svakakvih migracija je bilo.

http://www.mfa.gov.hu/kulkepvi...usitett+honositasi+eljaras.htm
 
Odgovor na temu

smajli1234

Član broj: 325375
Poruke: 41
..8.156.wireless.dyn.drei.com.



+25 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.02.2015. u 15:53 - pre 112 meseci
ja sam cula da su i neki šiptari dobili madjarsko drzavljanstvo. nemaju pretke iz vojvodine ali su dobro platili svugde gde su mogli i resen slucaj. platis svesteniku i on ti napise tamo ko zna ko da ti je predak. naravno sve je to bilo pre nego sto su krenule ove ozbiljnije provere.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3910694 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.